ACCPACK095B. Pak 40 75mm Anti Tank Gun
4 in stock
Categories: ,
Description
Description
During World War II, the primary 75mm anti-tank gun used by German forces was the Pak 40, with 23,303 guns produced. It was the backbone of German anti-tank units from 1942 onwards and was highly effective against almost all Allied tanks, including the Sherman and T-34.
German Fallschirmjäger (paratrooper) units used the Pak 40 anti-tank 75 mm gun during World War II, particularly in the latter war years (1943-45). Whilst originally designated airborne forces, the high losses of these elite infantry during the 1941 Crete campaign, forced them to fight as mainly ground-based infantry and Panzerjäger (tank hunter) units in Italy, France, and the Battle of the Bulge, although there were late war airborne drops, they were never on the same scale as Crete.
We are offering 2 x Pak 40 anti tank 75 mm gun versions in this release.
ACCPACK 095A an all metal Pak 40 anti-tank gun with 3 x Fallschirmjäger crew in late war tan and water camouflage uniform. The crew include an aimer looking through the gun sights and two loaders.
Limited to 100 in number and priced at $285/£265
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ACCPACK095B. Pak 40 75mm Anti Tank Gun”